Kinesiology taping

Metoda terapeutyczna, w której za pomocą specjalnego plastra okleja się wybrane fragmenty ciała. Została opracowana i spopularyzowana przez Japończyka dr Kenzo Kase. Wykorzystuje się w niej elastyczne plastry o właściwościach zbliżonych do parametrów ludzkiej skóry. Klej użyty przy ich produkcji nie powoduje uczuleń i jest odporny na działanie wody.
Metoda jest z powodzeniem stosowana jako uzupełnienie rehabilitacji niemowląt i dzieci. Znajduje zastosowanie we wspomaganiu terapii niemowląt z zaburzeniami ośrodkowej koordynacji nerwowej, niskim napięciem mięśniowym, asymetrią, wadami stóp czy porażeniem splotu barkowego oraz u dzieci z problemami neurologicznymi, zespołami genetycznymi i wadami postawy.

Najważniejsze zalety stosowania plastrowania dynamicznego u dzieci:

  • Jest dobrze tolerowany przez najmłodszych, dziecko szybko zapomina, że ma plaster naklejony na skórze i najczęściej po pewnym czasie przestaje zwracać na niego uwagę.
  • Działa 24 godziny na dobę, efekt aplikacji jest zauważalny przez cały czas jej stosowania i utrzymuje się po usunięciu plastrów.
  • Można go łączyć z innymi formami terapii.